DİL BAYRAMI ÇAĞRISI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DİL BAYRAMI ÇAĞRISI
Abone ol
İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç öncülüğünde kurulan Toplumsal Esenlik Derneği, ilk etkinliğini 12 Mayıs’ta Dil Bayramı’nı kutlayarak yapacak. Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenecek, Anneler Günü’ne denk gelen etkinlikte Türkçe türküler ve şiirler seslendirilecek, dil bilincini güçlendirmeye yönelik konuşmalar yapılacak. Aralarında Profesör Doktor Bengi Başer, Gazeteci Rıza Zelyut, Gazeteci Hande Karacasu ve Gazeteci Ali Avcu, Ayşe Uçar gibi isimlerden de etkinliğe çağrı geldi.

 

Toplumsal Esenlik Derneği Başkanı Cemil Kılıç, Türk dilinin varsıllığını ve önemini vurgulamak amacıyla 12 Mayıs'ta Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Türk Dil Bayramı Kutlama Töreni'ne herkesi çağırıyor. Etkinlik, saat 19:00'da başlayacak ve Türkçenin tarih boyunca ulaştığı başarıları kutlamak üzere düzenleniyor.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY’İN SÖZLERİ İLE ÇAĞIRDI

Kılıç, "Türkçe, toplumsal yaşamın her alanında birleştirici bir güç olmuştur. Bu dil, yalnızca bir iletişim aracı değil, aynı zamanda bir 'sevinç, acı ve direniş aracıdır," diyerek Türk dilinin salt bir iletişim aracı olmadığını, aynı zamanda bir duygu ifade etme aracı olduğunu belirtti. Türkçenin 747 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmi dil olarak ilan edilmesinin dilin tarihi açısından dönüm noktası olduğunu vurgulayan Kılıç, "Şimden gerü hiç kimesne divanda, mecliste ve seyranda Türk dilinden gayrı söz söylemeye..." buyruğunu anımsattı.

Derneğin sosyal medya hesaplarında ise vatan şairi Nazım Hikmet’in Türkçe’ye ilişkin “Dünyanın en iyi insanlarından olan Türk halkının ve dünyanın en güzel dillerinden biri ve belki de en başta gelenlerinden olan Türk dilinin yabancı diyarlarda tanınmasına vesile olabilmek ömrümün en büyük sevinci ve şerefi olur.” sözleri ile duyuru yapıldı.

Aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin ulusal ve zengin olması, ulusal duygunun gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, bilinçle işlensin.” sözleri de Toplumsal Esenlik Derneği’nin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda dikkat çekti.

TÜRK DİLİNİN ÖNEMİ YENİDEN SAPTANACAK

Etkinlik kapsamında, anneler gününe özel olarak türküler ve şiirler seslendirilecek, dil bilincini güçlendirmeye yönelik içerikli konuşmalar yapılacak. Toplumsal Esenlik Derneği'nin bu etkinliği, Türk diline olan bağlılığı pekiştirmeyi ve dil bilincini artırmayı erekliyor.

Kültür ve dil meraklılarının yoğun ilgi göstermesi beklenen bu etkinlik, dilimizin tarihsel ve kültürel önemini vurgulayacak biçimde tasarlanmış. Katılımcılar, dilimizin güzelliklerini keşfetme ve kutlama olanağı bulacak. Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt da etkinlikte konuşma yapacak.

AYDINLARDAN ÇAĞRI

Kılıç'ın kurucu olarak yaptığı çağrıya derneğin üyesi ve izleyicisi aydınlardan da olumlu yanıtlar gelmeye başladı.

Toplumsal yazarı, gazeteci Rıza Zelyut konuya ilişkin şunları söyledi: Türk kimliğini belirleyen en önemli etmen, Türk dilidir. Son dönemlerde Türkçe’ye sahip çıkmak için atılan en önemli adımlardan birisini Toplumsal Esenlik Derneği düzenliyor. Katılıp destekleyelim. Toplumsal yazarı Ali Avcu, "Toplumsal Esenlik Derneği'nin ilk etkinliğine davet ediyoruz. 12 Mayıs'ta Gaziosmanpaşa'dayız. Bekleriz" dedi.

Profesör Doktor Bengi Başer'se "Arapçanın dayatılmaya çalışıldığı şu süreçte, kültürümüzün en önemli unsuru olan ana dilimize sahip çıkmak ve Türkçenin resmi dil oluşunun 747. yıl dönümünü kutlamak üzere 12 Mayıs Pazar günü bir araya geliyoruz. Bekleriz…" diye konuştu.

Siyasi iletişimci Hande Karacasu, "Devrim karşıtı uygulamalarla Arapça’yı etkin dil yapma çabalarına karşın ana dilimize sahip çıkmak ve Türkçe’nin resmi dil olmasının 747. yıl dönümünü kutlamak üzere 12 Mayıs Pazar günü bir araya geliyoruz. Bekleriz…" dedi.

Radyo programcısı Ayşe Uçar, "Toplumsal esenlik. Türkçe dilimize sahip çıkıyoruz. Değerli hocam Cemil Kılıç'ın hazırladığı etkinliğe davet var. Buyurun dostlar. 12 Mayıs Gaziosmanpaşa'dayız" çağrısında bulundu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SEVDA DENİZ KARALİ ŞARKILARI AÇIKHAVADA YANKILANDIÖnceki Haber

SEVDA DENİZ KARALİ ŞARKILARI AÇIKHAVADA...

CEMİYETİN GÜZELLİK BULUŞMASISonraki Haber

CEMİYETİN GÜZELLİK BULUŞMASI

Yorum Yazın